100m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
09.58 WR +0.9 Usain Bolt (JAM) 08/21/1986 Berlin August 16th, 2009
09.76 +1.4 Fred Kerley (USA) 05/07/1995 Eugene June 25th, 2022
09.76 +1.2 Trayvon Bromell (USA) 07/10/1995 Nairobi September 18th, 2021
09.92 -0.8 Kemar Bailey-Cole (JAM) 01/10/1992 London July 24th, 2015
09.95 +0.9 Mario Forsythe (JAM) 10/30/1985 Rieti August 29th, 2010

100m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
10.83 NR +0.1 Dina Asher-Smith (GBR) 12/04/1995 Doha September 29th, 2019
10.94 -0.1 Schillonie Calvert-Powell (JAM) 08/27/1988 Arizona June 10th, 2017
10.95 +1.7 Jenna Prandini (USA) 05/11/2016 Mt. Sac April 16th, 2016
11.03 -0.6 Peta Gaye Dowdie (JAM) 01/18/1977 El Paso April 10th, 1999
11.15 +1.7 Juliet Campbell (JAM) 03/17/1970 Zurich August 16th, 2002

200m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
19.19 WR -0.3 Usain Bolt (JAM) 08/21/1986 Berlin August 20th, 2009
19.76 +2.0 Fred Kerley (USA) 05/07/1995 Nairobi September 18th, 2021
20.20 +1.6 Trayvon Bromell (USA) 09/19/1984 Florida May 31st, 2021
20.21 +0.1 Marvin Anderson (JAM) 05/12/1982 New York June 9th, 2012
20.29 -0.8 Mario Forsythe (JAM) 10/30/1985 Reims July 11th, 2011

200m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
21.88 NR +0.9 Dina Asher-Smith (GBR) 12/04/1995 Doha October 2nd, 2019
21.89 +1.3 Jenna Prandini (USA) 11/20/1992 Eugene June 26th, 2021
22.50 +0.5 Juliet Campbell (JAM) 03/17/1970 Seville August 25th, 1999
22.55 -0.2 Schillonie Calvert (JAM) 07/27/1988 Zagreb September 13th, 2011
22.56 0.0 Peta Gaye Dowdie (JAM) 01/18/1977 Athens May 16th, 1999

400m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
43.64 Fred Kerley (USA) 07/05/1995 Des Moines July 27th, 2019
44.35 NR Matthew Hudson-Smith (GBR) 10/25/1994 Eugene May 28th, 2022
44.40 NR Jermaine Gonzales (JAM) 11/26/1984 Monaco July 22nd, 2010
44.47 Alleyne Francique (GRN) 07/06/1976 Osaka May 8th, 2014
44.56 Tim Benjamin (GBR) 02/05/1982 Monaco September 9th, 2005

400m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
49.41 NR Christine Ohuruogu (GBR) 05/17/1984 Moscow August 12th, 2013
49.65 Nicola Sanders (GBR) 06/23/1982 Osaka August 29th, 2007
49.84 Rosemarie Whyte (JAM) 08/09/1986 London August 6th, 2011
49.91 Shamier Little (USA) 03/20/1995 Florida April 10th, 2021
50.11 Juliet Campbell (JAM) 03/17/1970 Kingston July 3rd, 1993

800m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
1.42.62 Patrick Ndururi (KEN) 01/12/1969 Zurich August 13th, 1997
1.42.79 AR Yusuf Saad Kamel (BRN) 03/29/1983 Monaco July 29th, 2008
1.42.97 Peter Elliott (GBR) 10/09/1962 Seville May 30th, 1990
1.43.26 Samy Langat (KEN) 01/24/1970 Zurich August 14th, 1996
1.43.30 William Tanui (KEN) 02/22/1964 Rieti September 6th, 1991

800m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
1:58.13 Winny Chebet (KEN) 12/20/1990 Zagreb August 29th, 2017
1:58.34 Faith Macharia (KEN) 09/02/1976 Monaco July 20th, 2001
1:58.74 Jemma Simpson (GBR) 10/02/1984 Monaco July 22nd, 2010
1:59.22 Diane Cummins (CAN) 01/19/1974 Zurich August 6th, 2004
1:59.44 Laura Roesler (USA) 12/19/1991 Monaco July 18th, 2014

1000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
2.11.96 WR Noah Ngeny (KEN) 11/02/1978 Rieti September 5th, 1999
2.14.43 Laban Rotich (KEN) 01/20/1969 Nice July 16th, 1997
2.14.72 AR Yusuf Saad Kamel (BRN) 03/29/1983 Stockholm July 22nd, 2008
2.15.57 James McIlroy (GBR) 12/30/1976 Rieti September 5th, 1999
2.17.16 Michael Rimmer (GBR) 02/03/1986 Linz August 20th, 2012

1000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
2:31.06 NR Ciara Mageean (IRL) 03/12/1992 Monaco August 14th, 2020
2:34.66 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 Lille July 2nd, 1993
2:35.39 Faith Macharia (KEN) 02/09/1976 Nice July 9th, 2001
2:35.80 Mary Cain (USA) 03/05/1986 Boston February 8th, 2014
2:36.26 Dianne Cummins (CAN) 01/19/1974 Linz August 23rd, 2005

1500m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
3.28.12 Noah Ngeny (KEN) 11/02/1978 Zurich August 11th, 2000
3.28.81 AR Sir Mo Farah (GBR) 03/23/1983 Monaco July 19th, 2013
3.29.29 William Chirchir (KEN) 02/06/1979 Brussels August 24th, 2001
3.29.46 Daniel Komen (KEN) 05/17/1976 Monaco August 16th, 1997
3.29.91 Laban Rotich (KEN) 01/20/1969 Zurich August 12th, 1998

1500m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
3.56.29 Shannon Rowbury (USA) 09/19/1984 Monaco July 17th, 2015
3.56.63 Ciara Mageean (IRL) 03/12/1992 Brussels September 2nd, 2022
3.57.05 Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 Eugene May 31st, 2014
3.57.41 Jackline Maranga (KEN) 12/16/1977 Monaco August 8th, 1998
3.58.12 Naomi Mugo (KEN) 01/02/1977 Monaco August 8th, 1998

Mile

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
3.43.40 Noah Ngeny (KEN) 11/02/1978 Rome July 7th, 1999
3.46.38 Daniel Komen (KEN) 05/17/1976 Berlin August 26th, 1997
3.47.65 Laban Rotich (KEN) 01/20/1969 Oslo July 4th, 1997
3.47.88 John Kibowen (KEN) 04/21/1969 Oslo July 4th, 1997
3.47.94 William Chirchir (KEN) 02/06/1979 Oslo July 28th, 2000

Mile

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
4.16.15 NR Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 London July 22nd, 2018
4.17.25 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 Monaco July 25th, 1995
4.22.66 Shannon Rowbury (USA) 09/19/1984 North Carolina January 31st, 2015
4.24.00 Jackline Maranga (KEN) 12/16/1977 Lausanne August 25th, 1998
4.24.11 (i) Mary Cain (USA) 03/05/1986 Boston January 24th, 2014

2000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
4.48.74 John Kibowen (KEN) 04/21/1969 Hechtel August 1st, 1998
4.50.08 Noah Ngeny (KEN) 11/20/1978 Stockholm July 30th, 1998
4.51.30 Daniel Komen (KEN) 05/17/1976 Milan June 5th, 1998
4.51.52 John Walker (NZL) 01/12/1952 Oslo June 30th, 1976
4.52.53 Moses Kiptanui (KEN) 10/01/1970 Berlin August 21st, 1992

2000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
5.25.36 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 Edinburgh July 8th, 1998
5.31.52 Vivian Cheruiyot (KEN) 11/09/1983 Eugene June 7th, 2009
5.33.43 Linet Masai (KEN) 12/05/1989 Eugene June 7th, 2009
5.37.05 Naomi Mugo (KEN) 01/02/1977 Brussels August 30th, 2002

3000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
7:20.67 WR Daniel Komen (KEN) 05/17/1976 Rieti September 1st, 1996
7:27.18 Moses Kiptanui (KEN) 01/10/1970 Monaco July 25th, 1995
7:27.59 Luke Kipkosgei (KEN) 05/17/1976 Monaco August 8th, 1996
7:27.75 Tom Nyariki (KEN) 09/27/1971 Monaco August 10th, 1996
7:28.41 Paul Bitok (KEN) 06/26/1970 Monaco August 10th, 1996

3000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
8:20.68 NR Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 Doha May 9th, 2014
8:21.64 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 London July 15th, 1994
8:28.66 Vivian Cheruiyot (KEN) 09/11/1983 Stuttgart September 23rd, 2007
8:29.93 Shannon Rowbury (USA) 09/19/1984 Brussels September 5th, 2014
8:31.27 Jo Pavey (GBR) 09/20/1973 Brussels August 30th, 2002

2 Miles

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
7:58.61 WB Daniel Komen (KEN) 05/17/1976 Hechtel July 19th, 1997
8:03.40 (i) WB Mo Farah (GBR) 03/23/1983 Birmingham February 21st, 2015
8:09.01 Moses Kiptanui (KEN) 01/10/1970 Hechtel July 30th, 1994
8:10.59 Ben Limo (KEN) 08/23/1974 Eugene May 28th, 2006
8:11.59 Bob Kennedy (USA) 08/18/1970 Hechtel July 19th, 1997

2 Miles

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
9:12.35 (i) Vivian Cheruiyot (KEN) 09/11/1983 Birmingham February 20th, 2010
9:14.55 Hellen Obiri (KEN) 03/22/2027 Eugene August 20th, 2021
9:19.56 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 Cork June 27th, 1998
9:20.25 Shannon Rowbury (USA) 09/19/1984 Eugene May 31st, 2014
9:27.18 Kathy Butler (GBR) 10/22/1973 Cork June 27th, 1998

5000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
12:39.74 NR Daniel Koman (KEN) 05/17/1976 Brussels August 22nd, 1997
12:48.81 Saif Saed Shaheen (QAT) 10/15/1982 Ostrava June 12th, 2003
12:50.72 NR Moses Kipsiro (UGA) 09/02/1986 Brussels September 14th, 1997
12:51.00 Joseph Ebuya (KEN) 06/20/1987 Brussels September 14th, 2007
12:52.99 Abraham Chebil (KEN) 12/23/1979 Oslo June 27th, 2003

5000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
14:18.37 NR Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 Rome June 8th, 2017
14:20.87 Vivian Cheruiyot (KEN) 11/09/1983 Stockholm July 29th, 2011
14:31.14 Linet Masai (KEN) 12/05/1989 Shanghai May 23rd, 2010
14:33.49 Lucy Kabuu (KEN) 03/24/1984 Oslo June 6th, 2008
14:38.92 Shannon Rowbury (USA) 09/19/1984 Brussels September 9th, 2016

10,000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
26:35.63 Micah Kogo (KEN) 06/03/1986 Brussels August 25th, 2006
26:36.26 Paul Koech (KEN) 06/25/1969 Brussels August 5th, 2003
26:38.76 Abdullah Ahmed Hassan (QAT) 04/04/1981 Brussels August 5th, 2003
26:39.77 Boniface Kiprop (UGA) 10/12/1985 Bussels August 26th, 2005
26:44.36 Galen Rupp (USA) 05/08/1986 Eugene May 30th, 2014

10,000m

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
29:32.53 NR Vivian Cheruiyot (KEN) 09/11/1983 Rio de Janeiro August 12th, 2016
30:24.27 Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 Tokyo August 7th, 2021
30:26.50 Linet Masai (KEN) 12/05/1989 Beijing August 15th, 2008
30:39.96 Lucy Kabuu (KEN) 03/24/1984 Beijing August 15th, 2008
30:47.59 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 Munich August 6th, 2002

10K Road

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
27:01 Micah Kogo (KEN) 06/03/1986 Brunssum March 29th, 2009
27:04 Joseph Kimani (KEN) 09/01/1972 Atlanta July 4th, 1996
27:11 Sammy Kipketer (KEN) 03/13/2014 New Orleans March 30th, 2002
27:19 Moses Masai (KEN) 06/01/1986 San Juan February 28th, 2010
27:22 Martin Mathathi (KEN) 12/25/1985 Brunssum March 28th, 2010

10K Road

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
30:15 Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 Manchester May 22nd, 2022
30:38 Liz McColgan (GBR) 05/24/1964 Orlando March 11th, 1989
30:47 Vivian Cheruiyot (KEN) 09/11/1983 San Juan February 26th, 2012
30:48 Linet Masai (KEN) 12/05/1989 New York June 12th, 2010
30:59 Sonia O’Sullivan (IRL) 11/28/1969 Milan May 21st, 2000

Half Marathon

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
58:56 Martin Mathathi (KEN) 12/25/1985 South Shields September 18th, 2011
59:07 Sir Mo Farah (GBR) 03/23/1983 South Shields September 8th, 2019
59:07 Micah Kogo (KEN) 06/03/1986 South Shields September 16th, 2012
59:32 Dieudonne Disi (RWA) 03/13/2014 Udine October 14th, 2007
59:44 Kiplimo Kimutai (KEN) 10/12/1981 South Shields September 20th, 2009

Half Marathon

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
64:22 Hellen Obiri (KEN) 12/13/1989 RAK February 19th, 2022
66:34 Vivian Cheruiyot (KEN) 09/11/1983 Lisbon March 17th, 2019
66:44 Elana Meyer (RSA) 10/10/1966 Tokyo January 15th, 1999
67:04 Lucy Kabuu (KEN) 03/24/1984 New Delhi November 27th, 2011
67:11 Liz McColgan (GBR) 05/24/1964 Tokyo January 26th, 1992

Marathon

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
2:05:11 AR Sir Mo Farah (GBR) 03/23/1983 Chicago October 7th, 2018
2:05:50 Evans Rutto (KEN) 08/04/1978 Chicago October 12th, 2003
2:06:00 Mark Kiptoo (KEN) 06/21/1976 Eindhoven October 11th, 2015
2:06:07 Galen Rupp (USA) 05/08/1986 Prague May 6th, 2018
2:06:50 Moses Arusei (KEN) 01/01/1983 Paris April 6th, 2008

Marathon

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
2:18:31 Vivian Cheruiyot (KEN) 09/11/1983 London April 22nd, 2018
2:20:57 Jordan Hasay (USA) 09/21/1991 Chicago October 8th, 2017
2:23:46 Linet Masai (KEN) 12/05/1989 Amsterdam October 21st, 2018
2:26:40 Stephanie Twell (GBR) 08/17/1989 Frankfurt October 27th, 2019
2:29:50 Doris Changeywo (KEN) 12/12/1984 Milan April 8th, 2018

110m Hurdles

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
13.22 +1.0 Andy Turner (GBR) 09/19/1980 Lausanne June 30th, 2011

100m Hurdles

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
12.34 -1.4 Kendra Harrison (USA) 09/18/1992 Eugene June 25th, 2022
12.50 -0.1 Delloreen Ennis (JAM) 03/05/1975 Osaka August 29th, 2007

400m Hurdles

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
47.67 Bennie Brazell (USA) 06/02/1982 Sacremento June 11th, 2005
48.14 Chris Rawlinson (GBR) 05/19/1972 Zurich August 11th, 1999
48.52 Jaheel Hyde (JAM) 02/02/1997 Kingston May 20th, 2017
48.84 Rhys Williams (GBR) 02/27/1984 Luzern July 17th, 2013
48.91 Leuroy Colquoun (JAM) 03/01/1980 Kingston July 7th, 2002

400m Hurdles

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
52.39 Shamier Little (USA) 03/20/1995 Stockholm July 4th, 2021
53.31 Jana Rawlinson (AUS) 11/09/1982 Osaka August 30th, 2007
53.67 Perri Shakes-Drayton (GBR) 12/21/1988 London July 26th, 2013
53.74 Ristananna Tracey (JAM) 05/09/1992 London August 10th, 2017

3000m SC

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
7:53.63 WR Saif Saed Shaheen (QAT) 10/15/1982 Brussels September 3rd, 2004
7:56.16 Moses Kiptanui (KEN) 10/01/1970 Cologne August 24th, 1997
8:03.74 Raymond Yator (KEN) 04/07/1981 Monaco August 18th, 2000
8:03.89 John Kosgei (KEN) 07/13/1973 Monaco August 16th, 1997
8:05.37 Philip Barkutwo (KEN) 10/06/1966 Rieti September 6th, 1992

3000m SC

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
9:16.94 Mercy Njoroge (KEN) 06/10/1986 Doha May 6th, 2011
9:25.25 Ruth Bosibori (KEN) 01/02/1988 Osaka August 27th, 2007
9:35.31 Phanancer Chemion (KEN) 08/04/1989 Rabat May 27th, 2012
9:37.11 Veronica Nyaruai (KEN) 10/29/1989 Neerpelt May 31st, 2008
9:38.56 Hatti Dean (GBR) 02/02/1982 Sheffield July 15th, 2007

Long Jump

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
8.35 +0.9 Chris Tomlinson (GBR) 09/13/1981 Paris July 8th, 2011

Triple Jump

Performance Windspeed Athlete Date of Birth Location Date
17.81 +0.1 Philips Idowu (GBR) 12/30/1978 Barcelona July 29th, 2010
Top of the page

2021

Fred Kerley (USA)

Olympic Games 100m SILVER
World Athletics Diamond League 100m CHAMPION

Hellen Obiri (KEN)

Olympic Games 5000m SILVER

Galen Rupp (USA)

Chicago Marathon 2nd place

Jenna Prandini (USA)

Olympic Games 4x100m SILVER

Dina Asher-Smith (GBR)

Olympic Games 4x100m BRONZE

2019

Dina Asher-Smith (GBR)

IAAF World T&F Championships 200m GOLD
IAAF World T&F Championships 100m SILVER
IAAF World T&F Championships 4x100m SILVER
British Record 100m
British Record 200m
British Sportswoman of the Year

Hellen Obiri (KEN)

IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
IAAF World Cross Country Championships GOLD
IAAF World Cross Country Championships Team SILVER

Vivian Cheruiyot (KEN)

London Marathon 2nd place

Fred Kerley (USA)

IAAF World T&F Championships, 400m BRONZE
IAAF World T&F Championships, 4x400m GOLD

Jordan Hasay (USA)

Boston Marathon 3rd Place

Thomas Ayeko (UGA)

IAAF World Cross Country Championships Team GOLD

Winny Chebet (KEN)

World Military Games 1500m GOLD

Stephanie Twell (GBR)

Scottish Record Marathon

2018

Dina Asher-Smith (GBR)

European T+F Championships 100m GOLD
European T+F Championships 200m GOLD
European T+F Championships 4x100m GOLD
British Record 100m
British Record 200m
European Female Athlete of the Year
British Sportswoman of the Year

Hellen Obiri (KEN)

African T&F Championships 5000m GOLD
IAAF Diamond League 5000m CHAMPION
Kenyan Record 1 mile

Jenna Prandini (USA)

NACAC T&F Championships 100m GOLD
NACAC T&F Championships 4x100m GOLD

Matthew Hudson-Smith (GBR)

European T&F Championships 400m GOLD

Winny Chebet (KEN)

African T&F Championships 1500m GOLD

Vivian Cheruiyot (KEN)

London Marathon CHAMPION
New York Marathon runner-up

Sir Mo Farah (GBR)

Chicago Marathon CHAMPION
London Marathon 3rd place
European Record Marathon

Bethwel Birgen (KEN)

IAAF World Indoor T&F Championships 3000m BRONZE

Timothy Toroitich (UGA)

African T&F Championships 10,000m BRONZE
Commonwealth Half Marathon Championships BRONZE

Fred Kerley (USA)

IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m SILVER
IAAF Diamond League 400m CHAMPION

2017

Sir Mo Farah (GBR)

IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
IAAF World T&F Championships 5,000m SILVER
IAAF Diamond League 5000m CHAMPION

Hellen Obiri (KEN)

IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
IAAF Diamond League 5000m CHAMPION
IAAF World Indoor Tour 3000m CHAMPION
Kenyan Records 1 mile and 5000m

Ristananna Tracey (JAM)

IAAF World T&F Championships 400mH BRONZE

Usain Bolt (JAM)

IAAF World T&F Championships 100m BRONZE

Dina Asher-Smith (GBR)

IAAF World T&F Championships 4x100m SILVER

Fred Kerley (USA)

IAAF World T&F Championships 4x400m SILVER

Perri Shakes-Drayton (GBR)

IAAF World T&F Championships 4x400m SILVER

Matthew Hudson-Smith (GBR)

IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE

Bethwel Birgen (KEN)

IAAF World Indoor Tour 1500m CHAMPION

Timothy Toroitich (UGA)

IAAF World Cross Country Championships, Team BRONZE

Galen Rupp (USA)

Chicago Marathon CHAMPION
Boston Marathon 2nd place

Jordan Hasay (USA)

Boston Marathon 3rd place
Chicago Marathon 3rd place

2016

Usain Bolt (JAM)

Olympic Games 100m GOLD
Olympic Games 200m GOLD
Olympic Games 4x100m GOLD

Mo Farah (GBR)

Olympic Games 5000m GOLD
Olympic Games 10,000m GOLD
IAAF World Half Marathon Championships BRONZE
British Record 3000m

Vivian Cheruiyot (KEN)

Olympic Games 5000m GOLD
Olympic Games 10,000m SILVER
Kenyan Record 10,000m

Matthew Centrowitz (USA)

Olympic Games 1500m GOLD
IAAF World Indoor T&F Championships 1500m GOLD

Hellen Obiri (KEN)

Olympic Games 5000m SILVER

Galen Rupp (USA)

Olympic Games Marathon BRONZE

Dina Asher-Smith (GBR)

Olympic Games 4x100m BRONZE
European T&F Championships 200m GOLD
European T&F Championships 4x100m SILVER

Christine Ohuruogu (GBR)

Olympic Games 4x400m BRONZE

Trayvon Bromell (USA)

IAAF World Indoor T&F Championships 60m GOLD

Shannon Rowbury (USA)

IAAF World Indoor T&F Championships 3000m BRONZE
American Record 5000m

Stephanie Twell (GBR)

European T&F Championships 5000m BRONZE

Matthew Hudson-Smith (GBR)

European T&F Championships 4x400m BRONZE

2015

Usain Bolt (JAM)

IAAF World T&F Championships 100m GOLD
IAAF World T&F Championships 200m GOLD
IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
IAAF World Relay Championships 4x100m SILVER

Mo Farah (GBR)

IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
World Indoor Record 2 miles 8:03.40
European Record Half Marathon 59:32

Vivian Cheruiyot (KEN)

IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD

Trayvon Bromell (USA)

IAAF World T&F Championships 100m BRONZE

Dina Asher-Smith (GBR)

European Indoor T&F Championships 60m SILVER

Jenna Prandini (USA)

IAAF World T&F Championships 4x100m SILVER

Christine Ohuruogu (GBR)

IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE

Schillonie Calvert (JAM)

IAAF World Relay Championships 4x100m GOLD

Shannon Rowbury (USA)

IAAF World Relay Championships DMR GOLD

Kemar Bailey-Cole (JAM)

IAAF World Relay Championships 4x100m SILVER

2014

Mo Farah (GBR)
  • European T&F Championships 5000m GOLD
  • European T&F Championships 10,000m GOLD
  • European Record 2 miles 8:07.85
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • Commonwealth Games 100m GOLD
  • Commonwealth Games 4x100m GOLD
Moses Kipsiro (UGA)
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
Hellen Obiri (KEN)
  • African T&F Championships 1500m GOLD
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m SILVER
Matthew Hudson-Smith
  • European T&F Championships 400m SILVER
  • European T&F Championships 4x400m GOLD
  • Commonwealth Games 4x400m GOLD
Usain Bolt (JAM)
  • Commonwealth Games 4x100m GOLD
Schillonie Calvert (JAM)
  • Commonwealth Games 4x100m GOLD
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Commonwealth Games 4x400m BRONZE
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m BRONZE
Andrew Osagie (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 800m BRONZE
Mary Cain (USA)
  • IAAF World Junior T&F Championships 3000m GOLD
  • World Junior Indoor Record 1000m 2:35.80
Dina Asher-Smith (GBR)
  • IAAF World Junior T&F Championships 100m GOLD

2013

Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 200m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
Mo Farah (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
  • European Record 1500m 3:28.81
Christine Ohuruogu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 400m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
  • European Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Matthew Centrowitz (USA)
  • IAAF World T&F Championships 1500m SILVER
Hellen Obiri (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 1500m BRONZE
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European Indoor T&F Championships 400m GOLD
  • European Indoor T&F Championships 4 x 400m GOLD
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
Schillonie Calvert (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
Stephanie Twell (GBR)
  • European Cross Country Championships Team GOLD

2012

Usain Bolt (JAM)
  • Olympic Games 100m GOLD
  • Olympic Games 200m GOLD
  • Olympic Games 4x100m GOLD, WR
Mo Farah (GBR)
  • Olympic Games 5000m GOLD
  • Olympic Games 10,000m GOLD
  • European T&F Championships 5000m GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • Olympic Games 5000m SILVER
  • Olympic Games 10,000m BRONZE
  • Laureus World Female Athlete of the Year
  • Diamond League 5000m Winner
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Olympic Games 400m SILVER
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Galen Rupp (USA)
  • Olympic Games 10,000m SILVER
Leo Manzano (USA)
  • Olympic Games 1500m SILVER
Rosemarie Whyte (JAM)
  • Olympic Games 4x400m SILVER
Hellen Obiri (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m GOLD
Andrew Osagie (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 800m BRONZE
Rhys Williams (GBR)
  • European T&F Championships 400mH GOLD
Mark Kiptoo (KEN)
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • All-Africa Games 10,000m SILVER
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • Olympic Games 4x100m GOLD, WR
Schillonie Calvert (JAM)
  • Olympic Games 4x100m SILVER
Nicola Sanders (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD

2011

Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
  • IAAF Diamond League 5000m Winner
Mo Farah (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 10,000m SILVER
  • European Indoor T&F Championships 3000m GOLD
  • European Record 10,000m, 26:46.57
Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 200m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD WR
Phillips Idowu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships Triple Jump SILVER
  • IAAF Diamond League Triple Jump Winner
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Matthew Centrowitz (USA)
  • IAAF World T&F Championships 1500m BRONZE
Andy Turner (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 110mH BRONZE
Thomas Ayeko (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Moses Kipsiro (UGA)
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE
Doris Changeywo (KEN)
  • All-Africa Cross Country Championships BRONZE
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • CARIFTA Games 100m SILVER
Rosmarie Whyte (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m SILVER
Jermaine Gonzales (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • European U23 Cross Country Championships Team GOLD

2010

Vivian Cheruiyot (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m GOLD
  • All-African Games 5000m GOLD
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m SILVER
  • IAAF Diamond League 5000m Winner
Moses Kipsiro (UGA)
  • Commonwealth Games 5000m GOLD
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships BRONZE
Mo Farah (GBR)
  • European T&F Championships 5000m GOLD
  • European T&F Championships 10,000m GOLD
Phillips Idowu (GBR)
  • European T&F Championships Triple Jump GOLD
Joseph Ebuya (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • European T+F Championships 100m SILVER
  • Commonwealth Games 100m SILVER
  • Commonwealth Games 4 x 100m GOLD
Rhys Williams (GBR)
  • European T&F Championships 400mH SILVER
  • Commonwealth Games 400mH BRONZE
Chris Thompson (GBR)
  • European T&F Championships 10,000m SILVER
Michael Rimmer (GBR)
  • European T&F Championships 800m SILVER
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships TEAM GOLD
Doris Changeywo (KEN)
  • Commonwealth Games 10,000m SILVER
Diane Cummins (CAN)
  • Commonwealth Games 800m BRONZE
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European T&F Championships 400mH BRONZE
  • European T&F Championships 4x400m BRONZE
Chris Tomlinson (GBR)
  • European T&F Championships Long Jump BRONZE
Mark Kiptoo (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m BRONZE
  • All-Africa Games 5000m BRONZE
Abraham Kiplagat (KEN)
  • Commonwealth Games 800m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • Commonwealth Games 1500m BRONZE
Gladys Chemweno (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships TEAM GOLD
Alice Aprot (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD

2009

Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100m GOLD, WR 9.58 secs
  • IAAF World T&F Championships 200m GOLD, WR 19.19 secs
  • IAAF World T&F Championships 4 x 100m GOLD
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
Phillips Idowu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships Triple Jump GOLD
Moses Masai (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m BRONZE
Micah Kogo (KEN)
  • World 10k Record, 27:01
Moses Kipsiro (UGA)
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
Titus Mbishei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Mo Farah (GBR)
  • European Indoor T&F Championships 3000m GOLD
  • European Cross Country Championships SILVER
  • European Cross Country Championships Team SILVER
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European U23 T&F Championships 400mH GOLD
Niall Brooks (GBR)
  • European Junior T&F Championships 800m SILVER
Mark Kiptoo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Linus Chumba (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Ann Mwangi (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Charles Chepkirui (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Simeon Williamson (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m BRONZE

2008

Usain Bolt (JAM)
  • Olympic Games 100m GOLD, WR
  • Olympic Games 200m GOLD, WR
  • Olympic Games 4x100m GOLD, WR
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Olympic Games 400m GOLD
Phillips Idowu (GBR)
  • Olympic Games Triple Jump SILVER
  • IAAF World Indoor T&F Championships Triple Jump GOLD
Linet Masai (KEN)
  • Olympic Games 10,000m BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER
Micah Kogo (KEN)
  • Olympic Games 10,000m BRONZE
Rosemarie Whyte (JAM)
  • Olympic Games, 4x400m SILVER
Stephanie Twell (GBR)
  • IAAF World Junior T&F Championships 1500m GOLD
  • European Junior Cross Country Championships GOLD
  • European Junior Cross Country Championships Team GOLD
Mo Farah (GBR)
  • European Cross Country Championships SILVER
  • European Cross Country Championships Team BRONZE
Chris Tomlinson (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships Long Jump SILVER
Gideon Gathimba (KEN)
  • All-Africa Games 1500m SILVER
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • IAAF World Half Marathon Championships BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championhips Team BRONZE
Joseph Ebuya (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Mark Kiptoo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Moses Masai (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Titus Mbishei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Doris Changeywo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER
Grace Monmanyi (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER

2007

Christine Ohuruogu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 400m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
Jana Pittman (AUS)
  • IAAF World T&F Championships 400mH GOLD
Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 200m SILVER
  • IAAF World T&F Championships 4x100m SILVER
Nicola Sanders (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 400m SILVER
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
  • European Indoor T&F Championships 400m GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER
Shedrack Korir (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 1500m BRONZE
Moses Kipsiro (UGA)
  • IAAF World T&F Championships 5000m BRONZE
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE
Martin Mathathi (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m BRONZE
Delloreen Ennis-London (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100mH BRONZE
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships GOLD
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • Asian T&F Championships 10,000m GOLD
  • Asian T&F Championships 5000m SILVER
Diane Cummins (CAN)
  • Pan-Am Games 800m GOLD
Mark Kiptoo (KEN)
  • World Military Games 5000m GOLD
Simeon Williamson (GBR)
  • World University Games 100m GOLD
  • European U23 T&F Championships 100m GOLD
Schillonie Calvert (JAM)
  • Pan-Am Games 100m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • European Junior T&F Championships 1500m SILVER
  • European Junior Cross Country Championships GOLD
  • European Junior Cross Country Championships Team GOLD
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European Junior T&F Championships 400mH SILVER
Barnabus Kosgei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Simon Arusei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Veronica Nyaruai (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Marvin Anderson (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4 x 100m SILVER
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4 x 100m BRONZE
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Cross Country Championships Team Bronze
Isaac Kipsiro (UGA)
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE

2006

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m SILVER
Martin Mathathi (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Jana Pittman (AUS)
  • Commonwealth Games 400mH GOLD
  • Commonwealth games 4x400m GOLD
Lucy Kabuu (KEN)
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
  • Commonwealth games 5000m BRONZE
Mike Kigen (KEN)
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • All-Africa Games 10,000m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Moses Kipsiro (UGA)
  • All-Africa Games 10,000m GOLD
  • All-Africa Games 5000m SILVER
Benjamin Limo (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Boniface Kiprop (UGA)
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Commonwealth Games 400m GOLD
Fred Mogaka (KEN)
  • Commonwealth Games Marathon SILVER
Jermaine Gonzales (JAM)
  • Commonwealth Games 400m BRONZE
  • Commonwealth Games 4x400m BRONZE
Mo Farah (GBR)
  • European T&F Championships 5000m SILVER
  • European Cross Country Championships GOLD
Jo Pavey (GBR)
  • Commonwealth Games 5000m SILVER
Rhys Williams (GBR)
  • European T&F Championships 400mH BRONZE
Alleyne Francique (GRN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 400m GOLD
  • Commonwealth Games 400m SILVER
Delloreen Ennis-London (JAM)
  • Commonwealth Games 100mH BRONZE
Joeseph Ebuya (KEN)
  • IAAF World Junior T+F Championships 10,000m SILVER
  • IAAF World Junior T+F Championships 5000m BRONZE
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Fabiano Joseph (TAN)
  • Commonwealth Games 10,000m BRONZE
Winny Chebet (KEN)
  • IAAF World Junior T&F Championships 800m SILVER
Wesley Kiprotich (KEN)
  • Commonwealth Games 3000mSC SILVER
Evelyn Wambui (KEN)
  • Commonwealth Games 10,000m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team SILVER
Stephanie Twell (GBR)
  • European Junior Cross Country Championships GOLD
  • European Junior Cross Country Championships Team GOLD
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • European T&F Championships 4x100m GOLD
Simon Arusei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
John Kibowen (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER

2005

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • IAAF World T&F Championships 3000m Steeplechase GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Benjamin Limo (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
Delloreen Ennis-London (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100mH SILVER
Abraham Chebii (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Barnabus Kosgei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships BRONZE
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Moses Masai (KEN)
  • All-Africa Junior T+F Championships 5000m GOLD
  • All-Africa Junior T+F Championships 10,000m GOLD
Jemma Simpson (GBR)
  • European U23 T&F Championships 800m SILVER
Simeon Williamson (GBR)
  • European Junior T&F Championships 100m SILVER
Winny Chebet (KEN)
  • IAAF World Youth Games 800m SILVER
Sammy Kipketer (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Shadrack Kosgei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Ronetta Smith (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m SILVER
Lucy Kabuu (KEN)
  • IAAF World Cross Cross Country Championships 4k Team SILVER
Gamal Belal Salem (QAT)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m BRONZE
Nicola Sanders (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE

2004

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • World 3000m Steeplechase Record 7:53.63
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Alleyne Francique (GRN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 400m GOLD
Paul Korir (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 1500m GOLD
Carmen Douma-Hussar (CAN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 1500m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Laban Rotich (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 1500m BRONZE
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • IAAF World Half Marathon Championships BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Usain Bolt (JAM)
  • World Junior 200m Record 19.93
Hayley Yelling (GBR)
  • European Cross Country Championships GOLD
  • European Cross Country Championships Team SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE
Jo Pavey (GBR)
  • European Cross Country Championships BRONZE
  • European Cross Country Championships Team SILVER
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • Olympic Games 4x100m GOLD
Lueroy Colquhoun (JAM)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Barnabas Kosgei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Sammy Kipketer (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team SILVER
Paul Koech (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team SILVER
Jane Ngotho (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team SILVER
Sally Barsosio (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team SILVER
Nadia Davy (JAM)
  • Olympic Games 4x400m BRONZE
Kathy Butler (GBR)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team BRONZE
Natalie Harvey (GBR)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team BRONZE
Abraham Chebii (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
John Kibowen (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Kiplimo Muneria (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE

2003

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • IAAF World T+F Championships 3000m Steeplechase GOLD
John Kibowen (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Paul McKee (IRL)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 400m BRONZE
Luke Kipkosgei (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m BRONZE
Juilet Campbell (JAM)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 200m BRONZE
Benjamin Limo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • Asian Games 10,000m GOLD
Chris Thompson (GBR)
  • European U23 T&F Championships 5000m GOLD
Tom Lancashire (GBR)
  • European Junior T&F Championships 1500m SILVER
Mo Farah (GBR)
  • European U23 T&F Championships 5000m SILVER
Jemma Simpson (GBR)
  • European Junior T&F Championships 800m BRONZE
Lueroy Colquhoun (JAM)

IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD

Paul Koech (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Sammy Kipketer (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Thomas Kiplitany (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Barnabas Kosgei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Ronetta Smith (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
Isaac Kosgei (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Moses Kipsiro (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE

2002

Chris Rawlinson (GBR)
  • Commonwealth Games 400mH GOLD
  • Commonwealth Games 4x400m GOLD
Stephen Cherono (KEN)
  • Commonwealth Games 3000m Steeplechase GOLD
  • African T&F Championships 3000mSC BRONZE
Sammy Kipketer (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Juilet Campbell (JAM)
  • Commonwealth Games 200m SILVER
  • Commonwealth Games 4x100m SILVER
Benjamin Limo (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m SILVER
  • African T&F Championships 5000m SILVER
John Yuda (TAN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k SILVER
  • Commonwealth Games 10,000m BRONZE
Luke Kipkosgei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Diane Cummins (CAN)
  • Commonwealth Games 800m SILVER
William Chirchir (KEN)
  • Commonwealth Games 1500m SILVER
Willy Kirui (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m BRONZE
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships BRONZE
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Jackline Maranga (KEN)
  • African T&F Championships 1500m GOLD
Paul Bitok (KEN)
  • African T&F Championships 5000m GOLD
Laban Rotich (KEN)
  • African T&F Championships 1500m SILVER
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • European Indoor T+F Championships 60m SILVER
Benjamin Maiyo (KEN)
  • African T&F Championships 10,000m BRONZE
Sharon Cherop (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Thomas Kiplitany (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Abraham Chebii (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Ahmed Hassan Abdullah (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Jane Omoro (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team BRONZE
Top of the page

Athletes