Honours

  • View All
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003
  • 2002

2017

Bethwel Birgen (KEN)

IAAF World Indoor Tour 1500m CHAMPION

Hellen Obiri (KEN)

IAAF World Indoor Tour 3000m CHAMPION

Timothy Toroitich (UGA)

IAAF World Cross Country Championships, Team BRONZE

2016

Usain Bolt (JAM)

Olympic Games 100m GOLD
Olympic Games 200m GOLD
Olympic Games 4x100m GOLD

Mo Farah (GBR)

Olympic Games 5000m GOLD
Olympic Games 10,000m GOLD
IAAF World Half Marathon Championships BRONZE
British Record 3000m

Vivian Cheruiyot (KEN)

Olympic Games 5000m GOLD
Olympic Games 10,000m SILVER
Kenyan Record 10,000m

Matthew Centrowitz (USA)

Olympic Games 1500m GOLD
IAAF World Indoor T&F Championships 1500m GOLD

Hellen Obiri (KEN)

Olympic Games 5000m SILVER

Galen Rupp (USA)

Olympic Games Marathon BRONZE

Dina Asher-Smith (GBR)

Olympic Games 4x100m BRONZE
European T&F Championships 200m GOLD
European T&F Championships 4x100m SILVER

Christine Ohuruogu (GBR)

Olympic Games 4x400m BRONZE

Trayvon Bromell (USA)

IAAF World Indoor T&F Championships 60m GOLD

Shannon Rowbury (USA)

IAAF World Indoor T&F Championships 3000m BRONZE
American Record 5000m

Stephanie Twell (GBR)

European T&F Championships 5000m BRONZE

Matthew Hudson-Smith (GBR)

European T&F Championships 4x400m BRONZE

2015

Usain Bolt (JAM)

IAAF World T&F Championships 100m GOLD
IAAF World T&F Championships 200m GOLD
IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
IAAF World Relay Championships 4x100m SILVER

Mo Farah (GBR)

IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
World Indoor Record 2 miles 8:03.40
European Record Half Marathon 59:32

Vivian Cheruiyot (KEN)

IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD

Trayvon Bromell (USA)

IAAF World T&F Championships 100m BRONZE

Dina Asher-Smith (GBR)

European Indoor T&F Championships 60m SILVER

Jenna Prandini (USA)

IAAF World T&F Championships 4x100m SILVER

Christine Ohuruogu (GBR)

IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE

Schillonie Calvert (JAM)

IAAF World Relay Championships 4x100m GOLD

Shannon Rowbury (USA)

IAAF World Relay Championships DMR GOLD

Kemar Bailey-Cole (JAM)

IAAF World Relay Championships 4x100m SILVER

2014

Mo Farah (GBR)
  • European T&F Championships 5000m GOLD
  • European T&F Championships 10,000m GOLD
  • European Record 2 miles 8:07.85
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • Commonwealth Games 100m GOLD
  • Commonwealth Games 4x100m GOLD
Moses Kipsiro (UGA)
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
Hellen Obiri (KEN)
  • African T&F Championships 1500m GOLD
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m SILVER
Matthew Hudson-Smith
  • European T&F Championships 400m SILVER
  • European T&F Championships 4x400m GOLD
  • Commonwealth Games 4x400m GOLD
Usain Bolt (JAM)
  • Commonwealth Games 4x100m GOLD
Schillonie Calvert (JAM)
  • Commonwealth Games 4x100m GOLD
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Commonwealth Games 4x400m BRONZE
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m BRONZE
Andrew Osagie (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 800m BRONZE
Mary Cain (USA)
  • IAAF World Junior T&F Championships 3000m GOLD
  • World Junior Indoor Record 1000m 2:35.80
Dina Asher-Smith (GBR)
  • IAAF World Junior T&F Championships 100m GOLD

2013

Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 200m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
Mo Farah (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
  • European Record 1500m 3:28.81
Christine Ohuruogu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 400m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
  • European Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Matthew Centrowitz (USA)
  • IAAF World T&F Championships 1500m SILVER
Hellen Obiri (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 1500m BRONZE
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European Indoor T&F Championships 400m GOLD
  • European Indoor T&F Championships 4 x 400m GOLD
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
Schillonie Calvert (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD
Stephanie Twell (GBR)
  • European Cross Country Championships Team GOLD

2012

Usain Bolt (JAM)
  • Olympic Games 100m GOLD
  • Olympic Games 200m GOLD
  • Olympic Games 4x100m GOLD, WR
Mo Farah (GBR)
  • Olympic Games 5000m GOLD
  • Olympic Games 10,000m GOLD
  • European T&F Championships 5000m GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • Olympic Games 5000m SILVER
  • Olympic Games 10,000m BRONZE
  • Laureus World Female Athlete of the Year
  • Diamond League 5000m Winner
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Olympic Games 400m SILVER
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Galen Rupp (USA)
  • Olympic Games 10,000m SILVER
Leo Manzano (USA)
  • Olympic Games 1500m SILVER
Rosemarie Whyte (JAM)
  • Olympic Games 4x400m BRONZE
Hellen Obiri (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m GOLD
Andrew Osagie (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 800m BRONZE
Rhys Williams (GBR)
  • European T&F Championships 400mH GOLD
Mark Kiptoo (KEN)
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • All-Africa Games 10,000m SILVER
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • Olympic Games 4x100m GOLD, WR
Schillonie Calvert (JAM)
  • Olympic Games 4x100m SILVER
Nicola Sanders (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD

2011

Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
  • IAAF Diamond League 5000m Winner
Mo Farah (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 10,000m SILVER
  • European Indoor T&F Championships 3000m GOLD
  • European Record 10,000m, 26:46.57
Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 200m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x100m GOLD WR
Phillips Idowu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships Triple Jump SILVER
  • IAAF Diamond League Triple Jump Winner
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Matthew Centrowitz (USA)
  • IAAF World T&F Championships 1500m BRONZE
Andy Turner (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 110mH BRONZE
Thomas Ayeko (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Moses Kipsiro (UGA)
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE
Doris Changeywo (KEN)
  • All-Africa Cross Country Championships BRONZE
Kemar Bailey-Cole (JAM)
  • CARIFTA Games 100m SILVER
Rosmarie Whyte (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m SILVER
Jermaine Gonzales (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • European U23 Cross Country Championships Team GOLD

2010

Vivian Cheruiyot (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m GOLD
  • All-African Games 5000m GOLD
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m SILVER
  • IAAF Diamond League 5000m Winner
Moses Kipsiro (UGA)
  • Commonwealth Games 5000m GOLD
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships BRONZE
Mo Farah (GBR)
  • European T&F Championships 5000m GOLD
  • European T&F Championships 10,000m GOLD
Phillips Idowu (GBR)
  • European T&F Championships Triple Jump GOLD
Joseph Ebuya (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • European T+F Championships 100m SILVER
  • Commonwealth Games 100m SILVER
  • Commonwealth Games 4 x 100m GOLD
Rhys Williams (GBR)
  • European T&F Championships 400mH SILVER
  • Commonwealth Games 400mH BRONZE
Chris Thompson (GBR)
  • European T&F Championships 10,000m SILVER
Michael Rimmer (GBR)
  • European T&F Championships 800m SILVER
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships TEAM GOLD
Doris Changeywo (KEN)
  • Commonwealth Games 10,000m SILVER
Diane Cummins (CAN)
  • Commonwealth Games 800m BRONZE
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European T&F Championships 400mH BRONZE
  • European T&F Championships 4x400m BRONZE
Chris Tomlinson (GBR)
  • European T&F Championships Long Jump BRONZE
Mark Kiptoo (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m BRONZE
  • All-Africa Games 5000m BRONZE
Abraham Kiplagat (KEN)
  • Commonwealth Games 800m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • Commonwealth Games 1500m BRONZE
Gladys Chemweno (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships TEAM GOLD
Alice Aprot (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD

2009

Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100m GOLD, WR 9.58 secs
  • IAAF World T&F Championships 200m GOLD, WR 19.19 secs
  • IAAF World T&F Championships 4 x 100m GOLD
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
Phillips Idowu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships Triple Jump GOLD
Moses Masai (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m BRONZE
Micah Kogo (KEN)
  • World 10k Record, 27:01
Moses Kipsiro (UGA)
  • IAAF World Cross Country Championships SILVER
Titus Mbishei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Mo Farah (GBR)
  • European Indoor T&F Championships 3000m GOLD
  • European Cross Country Championships SILVER
  • European Cross Country Championships Team SILVER
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European U23 T&F Championships 400mH GOLD
Niall Brooks (GBR)
  • European Junior T&F Championships 800m SILVER
Mark Kiptoo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Linus Chumba (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Ann Mwangi (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Charles Chepkirui (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Simeon Williamson (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m BRONZE

2008

Usain Bolt (JAM)
  • Olympic Games 100m GOLD, WR
  • Olympic Games 200m GOLD, WR
  • Olympic Games 4x100m GOLD, WR
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Olympic Games 400m GOLD
Phillips Idowu (GBR)
  • Olympic Games Triple Jump SILVER
  • IAAF World Indoor T&F Championships Triple Jump GOLD
Micah Kogo (KEN)
  • Olympic Games 10,000m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • IAAF World Junior T&F Championships 1500m GOLD
  • European Junior Cross Country Championships GOLD
  • European Junior Cross Country Championships Team GOLD
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER
Mo Farah (GBR)
  • European Cross Country Championships SILVER
  • European Cross Country Championships Team BRONZE
Chris Tomlinson (GBR)
  • IAAF World Indoor T&F Championships Long Jump SILVER
Gideon Gathimba (KEN)
  • All-Africa Games 1500m SILVER
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • IAAF World Half Marathon Championships BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championhips Team BRONZE
Joseph Ebuya (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Mark Kiptoo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Moses Masai (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Titus Mbishei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Doris Changeywo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER
Grace Monmanyi (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER

2007

Christine Ohuruogu (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 400m GOLD
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
Usain Bolt (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 200m SILVER
  • IAAF World T&F Championships 4x100m SILVER
Nicola Sanders (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 400m SILVER
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
  • European Indoor T&F Championships 400m GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team SILVER
Shedrack Korir (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 1500m BRONZE
Moses Kipsiro (UGA)
  • IAAF World T&F Championships 5000m BRONZE
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE
Martin Mathathi (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 10,000m BRONZE
Delloreen Ennis-London (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100mH BRONZE
Linet Masai (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships GOLD
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • Asian T&F Championships 10,000m GOLD
  • Asian T&F Championships 5000m SILVER
Diane Cummins (CAN)
  • Pan-Am Games 800m GOLD
Mark Kiptoo (KEN)
  • World Military Games 5000m GOLD
Simeon Williamson (GBR)
  • World University Games 100m GOLD
  • European U23 T&F Championships 100m GOLD
Schillonie Calvert (JAM)
  • Pan-Am Games 100m BRONZE
Stephanie Twell (GBR)
  • European Junior T&F Championships 1500m SILVER
  • European Junior Cross Country Championships GOLD
  • European Junior Cross Country Championships Team GOLD
Perri Shakes-Drayton (GBR)
  • European Junior T&F Championships 400mH SILVER
Barnabus Kosgei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Simon Arusei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships Team GOLD
Veronica Nyaruai (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Marvin Anderson (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4 x 100m SILVER
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4 x 100m BRONZE
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Cross Country Championships Team Bronze
Isaac Kipsiro (UGA)
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE

2006

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m SILVER
Martin Mathathi (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Jana Pittman (AUS)
  • Commonwealth Games 400mH GOLD
  • Commonwealth games 4x400m GOLD
Lucy Kabuu (KEN)
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
  • Commonwealth games 5000m BRONZE
Mike Kigen (KEN)
  • All-Africa Games 5000m GOLD
  • All-Africa Games 10,000m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Moses Kipsiro (UGA)
  • All-Africa Games 10,000m GOLD
  • All-Africa Games 5000m SILVER
Benjamin Limo (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Boniface Kiprop (UGA)
  • Commonwealth Games 10,000m GOLD
Christine Ohuruogu (GBR)
  • Commonwealth Games 400m GOLD
Fred Mogaka (KEN)
  • Commonwealth Games Marathon SILVER
Jermaine Gonzales (JAM)
  • Commonwealth Games 400m BRONZE
  • Commonwealth Games 4x400m BRONZE
Mo Farah (GBR)
  • European T&F Championships 5000m SILVER
  • European Cross Country Championships GOLD
Jo Pavey (GBR)
  • Commonwealth Games 5000m SILVER
Rhys Williams (GBR)
  • European T&F Championships 400mH BRONZE
Alleyne Francique (GRN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 400m GOLD
  • Commonwealth Games 400m SILVER
Delloreen Ennis-London (JAM)
  • Commonwealth Games 100mH BRONZE
Joeseph Ebuya (KEN)
  • IAAF World Junior T+F Championships 10,000m SILVER
  • IAAF World Junior T+F Championships 5000m BRONZE
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Fabiano Joseph (TAN)
  • Commonwealth Games 10,000m BRONZE
Winny Chebet (KEN)
  • IAAF World Junior T&F Championships 800m SILVER
Wesley Kiprotich (KEN)
  • Commonwealth Games 3000mSC SILVER
Evelyn Wambui (KEN)
  • Commonwealth Games 10,000m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team SILVER
Stephanie Twell (GBR)
  • European Junior Cross Country Championships GOLD
  • European Junior Cross Country Championships Team GOLD
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • European T&F Championships 4x100m GOLD
Simon Arusei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
John Kibowen (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Vivian Cheruiyot (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER

2005

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • IAAF World T&F Championships 3000m Steeplechase GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Benjamin Limo (KEN)
  • IAAF World T&F Championships 5000m GOLD
Delloreen Ennis-London (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 100mH SILVER
Abraham Chebii (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Barnabus Kosgei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships BRONZE
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Moses Masai (KEN)
  • All-Africa Junior T+F Championships 5000m GOLD
  • All-Africa Junior T+F Championships 10,000m GOLD
Jemma Simpson (GBR)
  • European U23 T&F Championships 800m SILVER
Simeon Williamson (GBR)
  • European Junior T&F Championships 100m SILVER
Winny Chebet (KEN)
  • IAAF World Youth Games 800m SILVER
Sammy Kipketer (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Shadrack Kosgei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Ronetta Smith (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m SILVER
Lucy Kabuu (KEN)
  • IAAF World Cross Cross Country Championships 4k Team SILVER
Gamal Belal Salem (QAT)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4x100m BRONZE
Nicola Sanders (GBR)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE

2004

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • World 3000m Steeplechase Record 7:53.63
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Alleyne Francique (GRN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 400m GOLD
Paul Korir (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 1500m GOLD
Carmen Douma-Hussar (CAN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 1500m SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Laban Rotich (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 1500m BRONZE
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • IAAF World Half Marathon Championships BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team SILVER
Usain Bolt (JAM)
  • World Junior 200m Record 19.93
Hayley Yelling (GBR)
  • European Cross Country Championships GOLD
  • European Cross Country Championships Team SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships Team BRONZE
Jo Pavey (GBR)
  • European Cross Country Championships BRONZE
  • European Cross Country Championships Team SILVER
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • Olympic Games 4x100m GOLD
Lueroy Colquhoun (JAM)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD
Barnabas Kosgei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Sammy Kipketer (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team SILVER
Paul Koech (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team SILVER
Jane Ngotho (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team SILVER
Sally Barsosio (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team SILVER
Nadia Davy (JAM)
  • Olympic Games 4x400m BRONZE
Kathy Butler (GBR)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team BRONZE
Natalie Harvey (GBR)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team BRONZE
Abraham Chebii (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
John Kibowen (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE
Kiplimo Muneria (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team BRONZE

2003

Saif Saed Shaheen (QAT)
  • IAAF World T+F Championships 3000m Steeplechase GOLD
John Kibowen (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships SILVER
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Paul McKee (IRL)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 400m BRONZE
Luke Kipkosgei (KEN)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 3000m BRONZE
Juilet Campbell (JAM)
  • IAAF World Indoor T&F Championships 200m BRONZE
Benjamin Limo (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k BRONZE
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Ahmed Hassan Abdullah (QAT)
  • Asian Games 10,000m GOLD
Chris Thompson (GBR)
  • European U23 T&F Championships 5000m GOLD
Tom Lancashire (GBR)
  • European Junior T&F Championships 1500m SILVER
Mo Farah (GBR)
  • European U23 T&F Championships 5000m SILVER
Jemma Simpson (GBR)
  • European Junior T&F Championships 800m BRONZE
Lueroy Colquhoun (JAM)

IAAF World Indoor T&F Championships 4x400m GOLD

Paul Koech (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Sammy Kipketer (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Thomas Kiplitany (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Barnabas Kosgei (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Ronetta Smith (JAM)
  • IAAF World T&F Championships 4x400m BRONZE
Isaac Kosgei (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Moses Kipsiro (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE

2002

Chris Rawlinson (GBR)
  • Commonwealth Games 400mH GOLD
  • Commonwealth Games 4x400m GOLD
Stephen Cherono (KEN)
  • Commonwealth Games 3000m Steeplechase GOLD
  • African T&F Championships 3000mSC BRONZE
Sammy Kipketer (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m GOLD
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Juilet Campbell (JAM)
  • Commonwealth Games 200m SILVER
  • Commonwealth Games 4x100m SILVER
Benjamin Limo (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m SILVER
  • African T&F Championships 5000m SILVER
John Yuda (TAN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k SILVER
  • Commonwealth Games 10,000m BRONZE
Luke Kipkosgei (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k SILVER
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Diane Cummins (CAN)
  • Commonwealth Games 800m SILVER
William Chirchir (KEN)
  • Commonwealth Games 1500m SILVER
Willy Kirui (KEN)
  • Commonwealth Games 5000m BRONZE
Boniface Kiprop (UGA)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships BRONZE
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team BRONZE
Jackline Maranga (KEN)
  • African T&F Championships 1500m GOLD
Paul Bitok (KEN)
  • African T&F Championships 5000m GOLD
Laban Rotich (KEN)
  • African T&F Championships 1500m SILVER
Mark Lewis-Francis (GBR)
  • European Indoor T+F Championships 60m SILVER
Benjamin Maiyo (KEN)
  • African T&F Championships 10,000m BRONZE
Sharon Cherop (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Thomas Kiplitany (KEN)
  • IAAF World Junior Cross Country Championships Team GOLD
Abraham Chebii (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 4k Team GOLD
Ahmed Hassan Abdullah (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 12k Team GOLD
Jane Omoro (KEN)
  • IAAF World Cross Country Championships 8k Team BRONZE
Top of the page

Latest News

Athletes